Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 1
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 2
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 3
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 4
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 5
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 6
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 7
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 7
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 9
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 10
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 11
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 12
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 13
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 14
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 15
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 16
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 17
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 18
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 19
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 20
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 21
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 22
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 23
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 24
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 25
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 26
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 27
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 28
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 29
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 30
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 31
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 32

Kuba - dvě tváře svobody

Kuba je největší ostrovní stát Karibiku, přes moře sousedí se Spojenými státy americkými a Mexikem. Nejbližšími ostrovními státy jsou Jamajka, Haiti a Bahamy. Kubánská republika je také jedním z posledních zemí světa se socialistickým režimem. Hlavním městem je největší město Kuby, zhruba dvoumiliónová Havana, které se přezdívá Paříž Karibiku. Pařížská elegance se sice drží spíše centra města, které bylo zapsáno na seznam UNESCO, ale i tak na vás Havana dýchne atmosférou starých koloniálních časů.

Kuba - Havana - hlavní město Kuby
 • základní fakta o Kubě
 • poloha Velkých Antil a Kuby na mapě světa
 • rozloha, počet obyvatel, státní zřízení, měna, kubánská vlajka
 • důležité geografické pojmy - Mexický záliv, Velké Antily, Malé Antily
Kuba - Původní obyvatelé Taínové

V předkolumbovské éře, tedy před rokem 1492, Kubu obývaly indiánské kmeny Sibonejů, Karibů a Taínů. Když se Kryštof Kolumbus 27.října 1492 vylodil na Kubě, popsal ji jako nejkrásnější zemi, jakou kdy lidské oko spatřilo a nazval ji na počest španělské dědičky trůnu Juana. Protože zde ale nenalezl zlato, rychle Kubu opustil a vydal se na Hispaniolu. Španělsko vládlo své největší karibské kolonii tvrdou rukou dalších 400 let. A po španělsko-americko-kubánské válce byla 20.května 1902 vyhlášena zcela nezávislá Kuba. Silný americký vliv skončil roku 1959 tzv. Kubánskou revolucí vedenou skupinou revolucionářů okolo Fidela Castra. A tím začala socialistická éra Kuby, americké hospodářské embargo, ekonomické problémy, ale paradoxně se Kuba stává také skutečně nezávislým státem.

Kuba - Fidel Castro - El Comandante
 • stručná historie španělské kolonizace, důležitá data a události
 • španělská nadvláda a války za nezávistlost
 • Kubánská revoluce, Fidel Castro, Ernesto Guevara
Kuba - Karibik, rejdiště pirátů

Legendy o pirátech přepadajících lodě v Karibském moři mají překvapivě pravdivý a reálný základ. Po dobytí aztécké a incké říše španělskými konkvistadory se tyto země pro španělskou korunu staly zdrojem nepředstavitelného bohatství. To samozřejmě jen ztěží trávili jejich evropští konkurenti, zejména Anglie, ale i Francie a Portugalsko. Snažili se tedy španělský tok bohatství do Evropy všemožně narušit - a jedním z účinných způsobů byla právě podpora pirátů přepadajících španělské lodě. Jako základna pro pirátské výboje sloužila hlavně Jamajka. Mezi nejslavnější karibské piráty patřil Henry Morgan (kradl „v anglickém dresu"), Francis Drake (kradl rovněž pro Anglii), Edward Teach („Černovous", Anglie), Daniel Montbars (ten pro změnu loupil ve službách Francie).

 • stručná historie pirátských výprav
 • nejznámější piráti

Kuba svým tvarem připomíná jednoho z jejích typických krokodýlů. Leží těsně pod obratníkem Raka a ve skutečnosti je souostrovím tvořeným 4195 menšími ostrovy, korálovými útesy a atoly. Stejně jako ostatní ostrovy v karibské oblasti i Kubu celoročně ovlivňují větry, které se nazývají pasáty. Koncem léta a na podzim se v oblasti vyskytují hurikány.

Kuba - Hurikány
 • vysvětlení pojmů atol, korálový útes, pasát, hurikán
Kuba - Příliv a odliv - slapové jevy

Pestrá kubánská krajina je zformovaná směsí sopečné aktivity, tektonického posunu litosférických desek a eroze. Většinu povrchu zaujímají nížiny nebo vrchoviny se zajímavými krasovými útvary. Na jihovýchodě ostrova se podél pobřeží táhne pohoří Sierra Maestra. V tomto pohoří se nachází i nejvyšší hora ostrova, Pico Turquino, která je vysoká 1974 m n. m. Samozřejmě, jako všechny ostrovní státy, i Kubu ovlivňuje příliv a odliv a v rámci našeho programu si vysvětlíme, co jsou slapové jevy a jak vznikají.

 • tektonické desky
 • připomenutí termínu Pacifický ohnivý kruh
 • vysvětlení pojmu eroze
 • slapové jevy, příliv, odliv - jejich vznik a příčina
Kuba - Kalypta nejmenší

Kubánská fauna je chudší, přesto zde najdeme mnoho zajímavých druhů živočichů jako je nejmenší pták na světě - kalypta nejmenší, kromě leguánů a ještěrek tu žije 15 druhů hadů a endemický kubánský krokodýl. Bohatá je mořská fauna. V kubánských vodách žijí 4 druhy mořských želv, které každoročně kladou vejce na zdejších plážích. I my budeme společně se zoology z kubánské univerzity svědky tohoto unikátního zážitku. Potopíme se i do průzračných vod Karibského moře, prohlédneme si korálové útesy kypící životem a setkáme se i se žraloky.

Kuba - Anolis
 • vysvětlení pojmu endemit
 • kubánský krokodýl
 • korálový útes - popis, vznik
 • mořské želvy - charakteristika, kladení vajíček
 • žraloci - charakteristika nadřádu žraloci
Kuba - Palmy

Kuba je synonymem pro palmy. Opěvují je místní písně, objevují se na různých symbolech a pro kubánskou krajinu jsou typické. Národním stromem je “královská palma”, kterou má Kuba ve státním znaku. Tyto majestátní stromy dorůstají do výšky až 40 metrů a jsou snadno rozeznatelné - z bujné zelené koruny ční vrcholový list jako anténa. Roste tu také kokosovník ořechoplodý nebo vzácná palma korková. K pestrosti ostrovní flóry přispívají stovkami často endemických druhů kapradiny, kaktusy a orchideje. Národní květinou je mariposa (motýlovec), která má opojnou vůni a povislé bílé křídlaté květy.

 • kubánská flóra
 • palma královská
Kuba - Mangrovy

K dalším významným porostům patří mangrovové porosty, které chrání kubánské pobřeží před erozí a poskytují vhodné prostředí pro malé ryby a ptáky. Mangrovové porosty tvoří až 26% kubánských dřevin. Malé části území pokrývají savany, akátové a borové lesy. Na Kubě najdeme také deštné lesy. Vyskytují se vyšších oblastech (500 - 1500 m.n.m.) a k původním stromům patří ebenovník a mahagonovník.

 • připomenutí pojmu mangrovy a jeho charakteristika
 • charakteristika kubánského deštného lesa
Kuba - Životní prostředí trpí

Kuba je v současnosti druhou nejchudší zemí Latinské Ameriky před posledním Haiti. Hospodářství země je sužováno vleklou krizí způsobenou centralizovaným řízením ekonomiky i firem zabavených jejich původním vlastníkům. Dřívější hlavní opora ekonomiky, cukrová třtina a výroba cukru, je přes masové mobilizace obyvatelstva v době sklizní na ústupu díky špatné organizaci práce v hospodářství ovládaném komunistickou stranou a důstojníky armády. Kuba, donedávna nazývaná „cukřenka světa“, musí občas cukr i dovážet. Mezi nejznámější produkty patří dále zpracování tabáku a známé kubánské doutníky. Vedle historických a původně soukromých značek je známá i značka Cohiba, vytvořená původně pouze pro Fidela Castra a vrcholné politiky. Významný je i export rumu z továren zabavených především firmě Bacardi v roce 1960.

Kuba - Trosky znárodněného cukrovaru
 • stručná charakteristika hospodářství Kuby
 • cukrová třtina - charakteristika rostliny, výroba cukru
 • tabák jako hospodářská plodina
Zapojte se také!

 

Nezastavíme se!

 

V uplynulých dvou letech, jsme udělali tři důležitá rozhodnutí, která posunula projekt Svět kolem nás tam, kde se právě nachází.

 

Úspěšně jsme založili Svet okolo nás, slovenskou mutaci projektu Svět kolem nás, přičemž už druhým ročníkem jsme se stali druhou nejnavštěvovanější školní akci na Slovensku.

 

Obrovskou investicí do techniky, jsme vyrovnali krok s technologií, která bohužel rychle a neúprosně stárne.

 

Od příštího programu se proto můžete těšit na úplně nový druh záznamu i projekce. Nechte se příjemně překvapit!

 

 

Eva a Jan Lejskovi, tvůrci projektu Svět kolem nás

Těšíme se na Vás

Učebnice pro školy

Spolupracujeme s olomouckým pedagogickým nakladatelstvím Prodos.

Naše snímky už několik let vídáte na stránkách Vašich oblíbených učebnic.

 

Stany, spacáky, batohy, spací pytle - Ferrino

Na cesty nás vybavilo Ferrino.

Vybavení dáváme zabrat, ale zatím s námi přežilo všechno!

 

Svet okolo nás

Slovenská verze projektu Svět kolem nás.

 

Kliknutím spustíte krátkou ukázku z programu.