Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 1
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 2
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 3
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 4
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 5
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 6
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 7
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 7
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 9
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 10
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 11
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 12
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 13
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 14
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 15
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 16
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 17
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 18
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 19
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 20
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 21
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 22
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 23
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 24
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 25
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 26
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 27
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 28
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 29
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 30
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 31
Svět kolem nás - Írán - zahalená krása 32

Čína - říše za Velkou zdí

Díky devátému dílu projektu Svět kolem nás se Vy a Vaši žáci ocitnete v rozlehlé, historické a mystické Číně. Projdete se s námi po Velké čínské zdi, pokocháte se pohledem na jedinečné pandy velké, bude se vám tajit dech při prastarém rituálu nebeského pohřbu, vydáte se s námi na samotný západ země, kde Čína už téměř není Čínou.

Čína - říše za Velkou zdí
Čína - říše za Velkou zdí

Čína, oficiálně Čínská lidová republika, leží ve východní Asii. Rozlohou je to 4. největší stát na světě, ale co do počtu obyvatel se jedná o nejlidnatější zemi na světě. Žije zde téměř 1,5 miliardy lidí, to je více jak šestina obyvatel celé planety Země.

Hlavním městem Číny je Peking, který sice není největším čínským městem, za to je po staletí kulturním a správním městem země.

 • základní fakta o Číně
 • poloha Číny na mapě světa a její sousední státy
 • rozloha, počet obyvatel
 • hlavní město Číny
 • vynález papírových peněz
 • čínské písmo, kaligrafie

Lidské osady na území Číny se objevují už před 6 tisíci lety, podél Žluté řeky (Huáng Hé). Pro historii Číny je typické střídání jednotlivých dynastií. První čínskou dynastií je dynastie Šang (zhruba 2 tisíce let př.n.l.), která už používala ranou podobu čínského písma.

V období dynastie Čou (1100 - 300 př.n.l.) se zformovaly základní filozofické školy starověké Číny, jako například konfucianismus nebo taoismus. Za zlatý věk čínské historie je považována éra dynastie Chan (200 př.n.l. - 220 n.l). Do současnosti si největší čínské etnikum říká Chanové, tzv. vlastní Číňané.

Další významnou dynastií byla dynastie Tchang (618 -907), která získala kontrolu nad Hedvábnou stezkou.

Roku 1234 byla Čína dobyta Mongoly, kteří zde založili dynastii Jüan a vládli Číně téměř celé století.

Po zlomení mongolské nadvlády nastoupila do čela Číny dynastie Ming, která se proslavila zejména stavbou Velké čínské zdi v podobě tak, jak ji známe dnes. Mingská dynastie se díky námořní dopravě také zapojila do celosvětového obchodu s Portugalci, Španěly a Nizozemci.

Dějiny moderní Číny se začínají psát od 1.ledna 1912, kdy byla v Nankingu vyhlášena Čínská republika. Roku 1949 převzala vládu nad Čínou komunistická strana Mao Ce-tunga a vznikla tak Čínská lidová republika.

 • Historie Číny od doby prvního osídlení (doba bronzová)
 • až po současnou Čínskou lidovou republiku
 • stručná charakteristika nejdůležitějších dynastií
 • historie moderní Číny - vznik Čínské republiky
 • komunistická vláda Mao Ce-tunga
 • anexe Tibetu

Čína je obrovská země velkých kontrastů. Ať jsou to rozdíly mezi chudým venkovem a supermoderními metropolemi jako jsou Peking, Šanghaj a Hongkong. Země je rozmanitá také směsicí národnostních menšin, jazyků a také vyznání. Hlavními náboženstvími jsou buddhismus, taoismus a konfucianismus, dále také islám a v malé míře i křestanství.

 • Nejvýznamnější čínská sídla
 • buddhismus
 • konfucianismus

Na území Číny zasahuje jedno z největších a nejvyšších pohoří světa - Himálaj. Nachází se zde deset ze čtrnácti nejvyšších vrcholů světa, včetně nejvyšší hory světa. Mt. Everest leží na hranicích Nepálu s Čínou (respektive Tibetskou autonomní oblastí). Vznik Himálaje se datuje do období druhohor. A i když Himálaj působí jako jedno mohutné horské pásmo, ve skutečnosti je tvořen mnoha hřebeny. Západní hranici Číny lemují pohoří Karákóram a Pamír, kterému se také přezdívá střecha světa. Nejspíš proto, že leží mezi Himálají, Ťan-šanem, Kchun-lun-šanem a Hindukúšem, tedy nejvyššími pohořími na světě.

Jedna z nejstarších a největších pouští na světě je poušť Gobi. Rozkládá se v severní Číně a jižním Mongolsku. Jedná se také o nejseverněji položenou poušť. Další pouští na území Číny je Taklamakan, druhá největší písečná poušť na světě, které Čínani přezdívají Poušť smrti. Tvoří ji totiž převážně pohyblivé písečné duny. Kolem severních i jižních hranic vedla známá Hedvábná stezka. Rozloha Číny je obrovská, odpovídá tomu i velikost říční sítě. Díky reliéfu země teče většina řek od západu na východ a vlévá se do Tichého oceánu - Jang-c’-ťiang neboli Modrá řeka, Huang Hé neboli Žlutá řeka.

 • Geografie Číny
 • vznik a geografická poloha pohoří Himálaj
 • vysvětlení pojmu alpinské vrásnění
 • nejvýznamnější řeky Jang-c’-ťiang a Huang Hé
 • největší vodní dílo světa, Tři soutěsky
 • vysvětlení pojmu povodí, úmoří
 • poušť Gobi a Taklamakan - charakteristika

Nikoho asi nepřekvapí, že čínským národním symbolem je panda velká a její vyobrazení můžeme najít dokonce na čínských zlatých mincích. Pandu si do ZOO mohou půjčit i ostatní země, většinou na 10 let a za rok platí Číně 1 milion amerických dolarů. Jakékoliv mládě, které se v době zápůjčky narodí, patří Čínské lidové republice. Pandy byly původně masožravé, ovšem postupem času u nich došlo k úzké potravní specializaci na bambus.

Čína má různé klimatické podmínky a tak je i její fauna velmi bohatá. Na severovýchodě žije například medvěd hnědý, rys, vlk, ale i tygr. Na severozápadě je možné spatřit bílé jeleny, horské ovce, jaky divoké. Naopak na jihu jde především o faunu tropickou a najdeme tady dikobrazy, tygry, tapíry a různé druhy opic.

Původní čínská fauna je velmi bohatá, bohužel ji téměř zdecimovaly činnosti člověka jako je deforestace, znečištění životního prostředí, lov, využívání částí zvířat v čínské tradiční medicíně.

 • Fauna Číny
 • Panda velká - charakteristika
 • Jak divoký
 • Velbloud dvouhrbý
 • ochrana a devastace přírodních zdrojů

Když se řekne Čína a jídlo, spousta lidí se představí misku rýže. Aby taky ne, rýže je často součástí téměř každého pokrmu. Rýže pochází z povodí Perlové řeky v Číně, kde byla domestikována před 8 200–13 500 lety. Dnes je rozšířena všude ve světě, hlavně v tropech a subtropech. Při konzumaci nejen rýže, ale i dalších lahůdek čínské kuchyně, se nevyhnete používání jídelních hůlek. Pro cizince test jemné motoriky a koordinace. Jíst jídelními hůlkami je prý zdravější, protože znemožňuje hltání. Méně zdatným neumožňují se vůbec najíst.

Dalším věcí typickou pro Čínu je čaj. Staré čínské přísloví řadí čaj k sedmi základním nezbytnostem pro život. Číňané začali pěstovat čaj jako první a umění přípravy a pití čaje se těší velké oblibě již od 6. století.

 • Zemědělství Číny
 • rýže - charakteristika, pěstování, původ,
 • čaj - historie, pěstování, druhy čajů
 • obřad pití čaje

Kdo by neznal Velkou čínskou zeď. Starý systém opevnění táhnoucí se napříč severní Čínou, který měl chránit zemi před mongolskými nájezdy. Budování Velké čínské zdi začalo zhruba v 5.století př.n.l. Až díky dynastii Ming (konec 14. století - 17.století) vypadá Velká čínská zeď tak, jak ji známe dnes. A věřte nám, projít se po prastarém opevnění, kochat se nádhernými výhledy je opravdu mystický zážitek.

 • Velká čínská zeď - historie
 • Velký kanál Peking–Chang-čou

Západní část Číny tvoří provincie Tibet, Čching-chaj a Sin-ťiang, která je největší provincií země. Přestože žádný z těchto regionů nemá etnicky ani historicky s Čínou mnoho společného, dohromady tvoří více než třetinu jejího dnešního území. A právě provincie Sin-ťiang (neboli Východní Turkestán) je domovem starobylé kultury Ujgurů, a proto této části země také přezdívá Ujgursko. Ujguři mají vlastní jazyk i písmo. Vyznávají islám a někteří se chtějí od Číny odtrhnout. Jsou nespokojení se sílícím vlivem Chanů (vlastních Číňanů) na jejich území a protestují proti kontrole a potlačování své kultury a náboženství ze strany čínské vládnoucí komunistické strany. Důvod je prostý, oblast je bohatá na nerostné suroviny. Vydali jsme se na samotný západ Číny, procestovali domovinu Ujgurů, abychom poznali jejich kulturu. Podívejte se s námi nejen do hlavního města Kašgaru, který byl jednou ze zastávek na Hedvábné stezce.

Poznáte, jak se dnes žije Ujgurům, neustálý dohled, všudypřítomné kamery a nekonečné kontroly.

 • Čínská etnika
 • Ujgurové a jejich země - stručná historie
 • kultura; město Kašgar
 • tradiční ruční výroba hedvábí a papíru
 • zvyky tibetských nomádů
 • nebeský pohřeb

Dalším velmi diskutovaným tématem spojeným s Čínou je Tibet. Anexe Tibetu proběhla v 50. letech minulého století. Od té doby se do Tibetu podíváte jen se speciálním čínským povolením a zaplacením nemalého poplatku. Bude vám přidělen certifikovaný průvodce a můžete navštívit jen to, co schválí čínská vláda. My jsme ale nechtěli poznat čínskou propagandu, ale opravdový život Tibeťanů. Proto jsme se rozhodli navštívit oblast S’-čchuan neboli Sečuán, který sousedí s Tibetskou autonomní oblastí. Velká spousta Tibeťanů totiž žije tady, protože zde nejsou tolik pronásledováni. Jejich život je tak mnohem autentičtější. Tady jsme měli možnost zažít jeden z nejsilnějších zážitků celé expedice. Nebeský pohřeb. A co to je? Vše se dozvíte v roce 2020, kdy tento díl uvedeme do kin.

 

Nezastavíme se!

 

V uplynulých dvou letech, jsme udělali tři důležitá rozhodnutí, která posunula projekt Svět kolem nás tam, kde se právě nachází.

 

Úspěšně jsme založili Svet okolo nás, slovenskou mutaci projektu Svět kolem nás, přičemž už druhým ročníkem jsme se stali druhou nejnavštěvovanější školní akci na Slovensku.

 

Obrovskou investicí do techniky, jsme vyrovnali krok s technologií, která bohužel rychle a neúprosně stárne.

 

Od příštího programu se proto můžete těšit na úplně nový druh záznamu i projekce. Nechte se příjemně překvapit!

 

 

Eva a Jan Lejskovi, tvůrci projektu Svět kolem nás

Těšíme se na Vás

Učebnice pro školy

Spolupracujeme s olomouckým pedagogickým nakladatelstvím Prodos.

Naše snímky už několik let vídáte na stránkách Vašich oblíbených učebnic.

 

Stany, spacáky, batohy, spací pytle - Ferrino

Na cesty nás vybavilo Ferrino.

Vybavení dáváme zabrat, ale zatím s námi přežilo všechno!

 

Svet okolo nás

Slovenská verze projektu Svět kolem nás.

 

Kliknutím spustíte krátkou ukázku z programu.