Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 1
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 2
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 3
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 4
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 5
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 6
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 7
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 7
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 9
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 10
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 11
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 12
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 13
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 14
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 15
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 16
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 17
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 18
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 19
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 20
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 21
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 22
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 23
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 24
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 25
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 26
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 27
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 28
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 29
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 30
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 31
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 32
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 33
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 34
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 34
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 36
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 37
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 38
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 39
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 40
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 41
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 42
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 43
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 44
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 45
Svět kolem nás - Kuba - dvě tváře svobody 46

Írán - zahalená krása

Írán - cesta autem

Osmý díl vzdělávacího projektu Svět kolem nás Vás zavede na blízký východ. Do hornaté, drsné i vyprahlé, ale především velmi pohostinné země. Vypravíme se společně za poznáním do Íránu. Poprvé se také vydáváme na cestu autem a samotný příjezd do perské říše by zabral dlouhé povídání.

Írán je stát který leží v Přední Asii a patří mezi 20 nejrozlehlejších a nejlidnatějších zemí světa. Írán, úředně Íránská islámská republika, má sice v čele státu prezidenta, ale skutečnou moc v zemi má v rukách duchovní vůdce, tedy vláda vykazuje teokratické rysy. Hlavním městem je Teherán, který je průmyslovým a obchodním centrem Íránu.

Írán - Alamut valley
 • základní fakta o Íránu
 • poloha Íránu na mapě světa a sousední státy
 • rozloha, počet obyvatel
 • státní zřízení, měna, íránská vlajka
Írán - Persepolis

Írán je zemí s obdivuhodnou historií a kulturou a íránský lid je hrdý na své tradice a hodnoty. Oblast dnešního Íránu byla osídlena lidmi už od prehistorických dob. Na jeho území se vystřídala Médská říše, Perská říše - největší stát jaký kdy na Předním Východě vznikl, kterou ale ovládl Alexandr Makedonský a zničil její sídelní město Persepolis.

Následovala Parthská říše, Sásánovská říše a ve 13. století obsadil Persii Čingischán a založil tzv. říši ílchánů. Z evropských koloniálních mocností 19. století zde měly největší vliv Velká Británie a Rusko, které si Persii postupně rozdělily na zájmové sféry. Poslední dynastií šáhů na území Íránu založil počátkem 20. století Rezá Šáh, který chtěl Írán zmodernizovat po evropském vzoru. Avšak v roce 1979 šíitsko-islámská revoluce přeměnila Írán v konzervativní teokratický stát.

Írán - Islám
 • stručná historie Perské říše, Persepolis
 • důležitá data a události
 • dynastie Pahlaví
 • islámská republika, teokracie, ajatolláh Chomejní a ajatolláh Chameneí
 • rozdíl mezi šíitským a sunnitským islámem
 • zoroastriánství
Írán - hory

Hory, hory, hory a zase hory! Velkou část Íránu zaujímá rozsáhlá Íránská vysočina, kterou tvoří velká bezodtoková náhorní plošina s průměrnou výškou 1200 m n.m. Vysočina je obklopena horami a vyplněna solnými pouštěmi (jako jsou Dašt-e Kavír neboli Velká solná poušť, nebo poušť Dašt-e Lút).

Nejvyšších nadmořských výšek dosahuje na jihozápadě pohoří Zágros. Nejvyšší hora Íránu, Damávand, ale leží v pohoří Elborz, na severu země u Kaspického moře.

Írán - Hornatá krajina
 • pohoří Kavkaz, Zagros, Elborz (včetně nejvyšší hory Íránu - Damávand 5671 m.n.m.)
 • poušť Dašt-e Kavír neboli Velká solná poušť
 • poušť Dašt-e Lút
 • solná jezera
 • Kaspické moře
 • Perský záliv
Írán - poušť

Přes polovinu rozlohy Íránu zabírá poušť, tedy jde o velmi suché a horké oblasti. Mohou zde žít pouze živočichové, kteří jsou schopni přežít delší čas bez vody a jejichž organismus se umí přizpůsobit velmi vysokým teplotám během dne, ale naopak nízkým teplotám v noci.

Írán - štír

Mezi typické pouštní zvíře patří velbloud, kterého najdeme také v Íránu, a to konkrétně velblouda jednohrbého neboli dromedára. Dalším zástupcem pouštní fauny jsou například různé druhy ještěrek, štíři a solifugy, které ale na rozdíl od štírů nemají jed. Mezi nejčastěji chované zvířat patří různé druhy ovcí a koz, ale také osli. V Íránu se vyskytuje i kulan, což je vzácný poddruh osla asijského, který zde žije stále ještě ve volné přírodě.

 • charakteristika pouštní fauny
 • velbloud - zařazení
 • zajímavosti,adaptace pouštnímu prostředí
 • štíři - zařazení, charakteristika
 • plazi, solifugy atd.
Írán - pistácie

Navzdory tomu, že íránská krajina je velmi hornatá, ale také suchá a tudíž neúrodná, tvoří zemědělská půda témeř desetinu rozlohy země. I když musí být často uměle zavlažována. Nejdůležitějšími produkty jsou pistácie, datle, mandle, pšenice, bavlna. V Íránu se pěstuje také víno, ale vzhledem k islámskému zákazu pití alkoholu se jedná především o stolní odrůdy révy vinné a Írán je tak po Turecku druhým největším vývozcem rozinek na světě.

 • zemědělství Íránu
 • umělé zavlažování qanáty
 • hlavní vývozní plodiny - pistácie, mandle, datle, rozinky
Írán - obyvatelé

Populace Íránu čítá zhruba 80 miliónů obyvatel. Etnické složení obyvatel je velmi pestré - žije zde asi 51 % Peršanů, 24 % Ázerů (Ázerbajdžánců), 8 % Gílanů a Mázandaránců, 7 % Kurdů, 3 % Arabů, dále také Lúrové, Balúči, Turkmeni, Arméni atd.

Írán oficiálně uznává i jiná náboženství než islám, neuznává však možnost, že by byl někdo bez vyznání. Oficiálně celkem 99 % obyvatel vyznává islám, zhruba 90 % přitom připadá na šíitskou větev islámu. Zbývající 1 % tvoří náboženské komunity křesťanů, zoroastrijců a židů. Úředním jazykem je perština (fársí), kterou hovoří, včetně různých dialektů, cca 58 % obyvatel.

Írán - nomádi

Írán je domovem jedním z posledních opravdových nomádů - Qashqai. Jsou známí především pro své nádherné ručně tkané koberce, které se řadí mezi ty nejvyhledávanější. Ale nenechte se mýlit! I přes kočovný způsob života a zdánlivé nepohodlí, jsou tito lidé velmi bohatí!

Írán - imigrant z Afghánistánu

V Íránu žije také obrovské množství uprchlíků, oficiálně je jich registrovaný asi jeden milion. Tito migranti většinou pocházejí z Afghánistánu a zhruba desetinu tvoří běženci z Iráku. Po Jordánsku, Pákistánu a Sýrii je v tomto ohledu Írán na čtvrtém místě na světě. To jsou však pouze oficiální čísla, ve skutečnosti se počet uprchlíků odhaduje asi na 3,5 milionu.

Írán - Qashqai
 • složení obyvatelstva
 • úřední jazyk
 • náboženství
 • migrace obyvatel a závažné geopolitické problémy
 • nomádi, život a způsob obživy
Írán - Teherán

Hlavním městem Íránu je od roku 1979 Teherán, ležící na severu země, kde mezi sebou kontrastují staré a moderní čtvrti. Nesmíme ale opomenout ostatní íránská města, z nichž každé má svou vlastní nezaměnitelnou atmosféru.

Město Mashad je pro Íránce nejposvátnějším místem, městem básníků je přezdíváno město Shíraz, pouští obklopený Yazd je centrem kdysi dominantního zoroastriánského náboženství a patří k nejstarším dosud osídleným městům na světě. Nesmíme zapomenout ani na Isfahán, symbol islámské architektury, který je považován za jedno z nejkrásnějších měst na světě.

Írán - hlavní městi Íránu - Teherán
 • Teherán - představení hlavního města
 • další města Isfahán, Yazd
 • porovnání kvality života obyvatel v různých podnebních pásech
Írán - ropná plošina

Na íránském území se podle odhadů nachází zhruba 10 % světových zásob ropy. Naprostá většina těchto zásob se nachází v Perském zálivu a jeho okolí.

Írán - ropný průmysl

Země disponuje zásobami v celkovém množství zhruba 18 miliard tun, což ji řadí na třetí místo ve světovém měřítku. Írán si také vyrábí většinu svých průmyslových zařízení na domácí půdě, včetně rafinerií, tankerů, těžebních věží a ropných plošin.

 • vysvětlení pojmu ropa
 • stručná charakteristika vzniku ropy
 • způsob težby, využití

Co říci závěrem? Írán je zemí, která vás uchvátí svou pestrou historií i přívětivostí místních obyvatel. Je zemí, která je prozatím nezkažena turistickým ruchem, ale přitom je pro cestovatele velmi atraktivní. Írán je krásná země, která má bohužel špatnou pověst. Zahoďte předsudky a přijďte se o tom s námi přesvědčit s naším programem, který jsme nazvali Írán - zahalená krása.

Upřímně děkujeme,

 

všem nadšeným návštěvníkům za účast v posledním školním roce. Jen díky Vám a Vaší věrnosti byli schopní vybudovat tento jedinečný projekt.

 

Nezastavíme se!

 

V uplynulých dvou letech, jsme udělali tři důležitá rozhodnutí, která posunula projekt Svět kolem nás tam, kde se právě nachází.

 

Úspěšně jsme založili Svet okolo nás, slovenskou mutaci projektu Svět kolem nás, přičemž už druhým ročníkem jsme se stali druhou nejnavštěvovanější školní akci na Slovensku.

 

Obrovskou investicí do techniky, jsme vyrovnali krok s technologií, která bohužel rychle a neúprosně stárne.

 

Od příštího programu se proto můžete těšit na úplně nový druh záznamu i projekce. Nechte se příjemně překvapit!

 

 

Eva a Jan Lejskovi, tvůrci projektu Svět kolem nás

Těšíme se na Vás

Učebnice pro školy

Spolupracujeme s olomouckým pedagogickým nakladatelstvím Prodos.

Naše fotografie nyní uvidíte i na stránkách vašich oblíbených učebnic.

 

Stany, spacáky, batohy, spací pytle - Ferrino

Na cesty nás vybavilo Ferrino.

Vybavení dáváme zabrat, ale zatím s námi přežilo všechno!

 

Komerční banka, a. s. - Na partnerství záleží

Komerční banka nám letos poprvé přispěla finančním darem, abychom mohli nahradit techniku, o kterou nás oloupili na Kubě. Příští rok tak můžeme pokračovat v mnohem lepší kvalitě.

 

Svet okolo nás

Slovenská verze projektu Svět kolem nás.

 

Máte přátele na Slovensku? Doporučte nás, vyplatí se to!

Kliknutím spustíte krátkou ukázku z programu.

 

 • 4 návštěvníci online