Třetí díl projektu „Svět kolem nás“ nás zavede na severní polokouli do jižní části Severní Ameriky, do pestrého a temperamentního Mexika. Mexiko je různorodé jak z hlediska přírody a mimořádného krajinného půvabu – vysoké hory, majestátné vulkány, hluboká jezera, neprostupná tropická džungle, vyprahlé pouště, nádherné písečné pláže, tak i kultury.
Mexiko přímo dýchá atmosférou historie doby Aztéků, Mayů a Toltéků - na území dnešního Mexika se už tisíc let před Kristem rozvíjela civilizace, o které si tehdejší Evropa s výjimkou Řecka mohla nechat jen zdát.
Podle aztécké legendy budeme následovat orla, který usedne na nopál rostoucí z vody. Orel drží v zobáku zeleného hada. Putující indiánský lid na tomto ostrově na jezeře našel nový domov a založil Tenochtitlán – hlavní město Aztécké říše.
Na troskách této aztécké metropole se nachází dnešní hlavní město Mexika, México City, které má neoficiálně 25 milionů obyvatel a je prakticky největším městem světa. Má neopakovatelné kouzlo, avšak také neskutečně špinavý vzduch, přemíru hluku a dopravní kolaps na denním programu.
Převážnou část Mexika zaujímají hory a náhorní plošiny, téměř polovina země se nachází v nadmořské výšce nad 1500 m. V severním Mexiku převládá pokračování hor a vrchovin, typických pro západní část USA. Více než polovinu země zaujímá Centrální náhorní plošina, která je ohraničená dvěma vysokými horskými pásmy.
Na velké části severní náhorní plošiny se rozprostírá Chihuahuanská poušť, největší severoamerická poušť, vyprahlá a porostlá sporou vegetací (Chihuahua v jazyce národa Nahua znamená “suchá a písečná oblast”). Pro většinu mexických pouští jsou typické kaktusové porosty - od malých přízemních porostů až po stromovité kaktusy.
Navštívíme i odlehlý pouštní region známý jako Zona del Silencio (Zóna ticha), nazývaný podle rozšířeného mýtu, že se v oblasti nemohou šířit radiové vlny. Dokonce se věří, že zde přistávají mimozemšťané. Jestli je to pravda, prozkoumáme za Vás.
Přes střední Mexiko se od východu k západu táhne úchvatný sopečný horský řetěz, jehož součástí je i nejznámější a stále aktivní Popocatépetl. Ale i největší hora Mexika - Pico de Orizaba, která ční do výšky 5611 m.
Jedním z největších přírodních skvostů je národní park Barranca del Cobre (Měděný kaňon), úžasný systém velkolepých kaňonů a propastí o celkové délce kolem 1500 km. Svou hloubkou a rozsahem překonává i slavný Grand Canyon.
Toto území obývají indiáni Rarámuri, žijí izolovaně v jeskyních a pod skalními převisy. Prosluli zejména výbornými běžeckými schopnostmi a tradicemi, které u nich přežívají celá staletí. Rarámuri znamená “ti, kteří běhají rychle”.
V Mexiku panují rozmanité klimatické podmínky. Ty ovlivňují pestrost zdejší fauny a flóry. Vliv na ně má zeměpisná šířka, složitý terén a výšková členitost. Suché tropické pouště kontrastují s vlhkými tropickými pralesy na jihu. Zatímco severní pouštní oblasti jsou typické řídkou vegetací zastoupené hlavně různými druhy kaktusů, náhorní plošiny jsou porostlé borovicovými lesy a na jihu a východě se setkáváme s tropickou flórou ve stálezeleném deštném lese. Různé druhy palem propletených liánami, oživeny pestře zbarvenými orchidejemi.
Mezi tradiční zemědělské plodiny patří kukuřice, fazole, sója, kávovník a kakaovník. V Mexiku nacházíme zvířata, žijící v obou částech amerického kontinentu. Ze Severní Ameriky pocházejí medvědi, jeleni a srnci, z Jižní pak jaguár, pásovec, tapír a množství opic.
Z ptačí říše můžeme opět jmenovat řadu druhů, od maličkých kolibříků přes pestrobarevné papoušky ara a tukany až po supy a kondory. Chloubou poloostrova Yucatán jsou nádherné kolonie plameňáků. Pobřeží Mexika patří k hlavním oblastem světa, kde se líhnou mláďata mořských želv. Šest z celkově sedmi druhů mořských želv sem připlouvá, aby mohly naklást vejce na zdejších plážích.
Nádherné a posvátnou úctu vzbuzující architektonické dědictví Mexika představuje jedno z jeho hlavních kouzel. Staré civilizace vytvořily jedny z nejpozoruhodnějších a nejladnějších staveb, jaké kdy vznikly. Navštívíme předkolumbovské metropole starých Aztéků (Teotihuacán, Cholula) a Mayů (Uxmal, Calakmul, Chichen Itzá, Palenque, Yaxchilán, Bonampak).
Zatímco aztécké stavby mají poměrně jednoduchou konstrukci, jež měla imponovat svými velkými rozměry, mayská architektura věnovala větší pozornost estetické stránce.
Mayská civilizace klasického období dosáhla v každém ohledu nejvyšší kulturní úrovně ze všech známých kultur předkolumbovské Ameriky. Mayské chrámy, stavěné jako mohutné stupňovité kamenné stavby, bývají pro svou podobnost s egyptskými pyramidami nazývány chrámové pyramidy.
Lidské oběti nebyly ničím výjimečným. Jejich písmo bylo jediné opravdové písmo v celé předkolumbovské Americe. Zachovalo se zejména na stélách popisujících občanské události a zaznamenávajících kalendářní a astronomické údaje. Astronomie byla taktéž velmi vyspělá. Mayští kněží velmi pravděpodobně věděli, že Země je kulatá, už tisíc let před Koperníkem.
Mexiko oplývá také značným přírodním bohatstvím (stříbro, zlato, měď, železo, ropa, zemní plyn). Navštívíme známé stříbrné město Taxco a pokocháme se nádhernými výrobky zdejších stříbrotepců.
Nejznámější plodinou, kterou dalo Mexiko světu je kukuřice. Ta je také všudypřítomnou zemědělskou plodinou a místní obyvatelé využijí každý vhodný kousek půdy k jeho pěstování. V Mexiku se ale nepěstuje pouze “klasická” žlutá kukuřice, jak ji známe my. Ale také modrá kukuřice. Další plodiny, bez kterých by se neobešla nejenom mexická kuchyně, jsou rajčata a chilli papričky. Vyzkoušíme a představíme Vám tradiční jídla a nápoje.
Mexiko má opravdu co nabídnout, nejen z hlediska historického, geografického a biologického, ale také z hlediska kulturního. Přijďte se o tom přesvědčit i vy na jedné z našich projekcí. Poznáte kulturní kořeny této země, její dějiny, umění a památky. Budeme společně putovat barvitou, exotickou zemí a budeme objevovat města, která se již v dávných dobách mohla směle měřit s městy v nejvyspělejších zemích světa, poznáme atmosféru býčích zápasů a zaposloucháme se do tónů mariachi. Poklady Mexika na Vás čekají, nechte se jimi okouzlit.