Ekvádor, oficiálně Ekvádorská republika, je jihoamerický stát ležící na rovníku. Někdy bývá nazýván také jako země tří světů - do Ekvádoru totiž zasahují Andy, Amazonie a jeho břehy omývá Tichý oceán.
Před příchodem kolonizátorů vládli téměř celé Jižní Americe Inkové. V průběhu 16. století ale tuto oblast kolonizovali Španělé. Klíčovou roli v obsazení Ekvádoru hrál španělský conquistador Francisco Pizzaro. Španělsko si nadvládu udrželo až do začátku 19. století. Nezávislý Ekvádor vznikl v roce 1822 a jeho hlavním městem se stalo Quito, které leží asi 22 km jižně od rovníku. Díky dlouhé španělské nadvládě je dodnes španělština úředním jazykem společně s kečuánštinou.
Krajina Ekvádoru je velmi různorodá a můžeme ji rozdělit na 3 části, které se od sebe výrazně liší nejen klimatem, ale i biotypy a kulturou. Pobřežní část je tvořena nížinami, deštnými pralesy a savanami a je lemována Tichým oceánem.
Další významnou a charakteristickou částí Ekvádoru je horské pásmo And. Andy jsou nejdelší horské pásmo na světě a rozkládají se po celé délce západního pobřeží Jižní Ameriky. Celá oblast And je také velmi vulkanicky aktivní a na území Ekvádoru se nachází aktivní sopky. Nejznámější je Cotopaxi, která je jednou z nejvyšších aktivních sopek na svět. Majestátní je také sopka Chimborazo, která už sice není aktivní, ale se svou nadmořskou výškou 6263 metrů je nejvyšší horou Ekvádoru.
Poslední třetí částí Ekvádoru tvoří Amazonská nížina a její tropický deštný les, který je nejrozsáhlejším tropickým deštným lesem na světě. V Amazonské džungli žije nespočet domorodých kmenů, kteří dodnes žijí tradičním způsobem života. Jedním takovým kmenem je i Waorani, za nimiž jsme se vypravili na dřevěné kanoi a strávili s nimi dny nabité dobrodružstvím a poznáním. Jejich tradiční život ovlivňuje nejen neustálé kácení a odlesňování, ale také ilegální těžba nerostných surovin.
Mimořádná je také biodiverzita země a to zejména díky Galapágám, kde lze nalézt spoustu endemických druhů rostlin a živočichů. Jsou tvořené 13 sopečnými ostrovy a rozkládají se asi 1000 km východně od pobřeží Ekvádoru. Jsou proslulé svými endemickými druhy zvířat, jako jsou prehistoricky vyhlížející ještěři a obří suchozemské želvy. Na Galapágách se také nachází jediný druh tučňáka na severní polokouli – tučňák galapážský.
Název “Galápagos” znamená “želví ostrovy”. První návštěvník, který souostroví objevil, byl Tomás de Berlanga v roce 1535. Charles Darwin tu pozoroval místní endemické živočichy a na základě svých pozorování formuloval své teorie o původu druhů. V roce 1978 byly Galapágy zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO