Šestý díl vzdělávacího projektu Svět kolem Vás tentokrát zavede do jihovýchodní Asie, do země nádherných vápencových hor, dechberoucích scenérií, tajuplných jeskynních systémů, skvělého jídla a usměvavých lidí. Vydáme se společně na další cestu plnou poznání do neobyčejného Vietnamu. Vietnam, oficiálním názvem Vietnamská socialistická republika, leží na poloostrově Zadní Indie v jihovýchodní Asii. V zemi vládne komunistická strana, která ale umožňuje soukromé podnikání. Hlavním městem je Hanoj a je důležitým kulturním centrem severního Vietnamu.
Kořeny Vietnamců sahají do delty Rudé řeky, kde rolníci pěstovali rýži už před 5000 lety. Následovalo tisíciletí boje proti Číňanům. Proti čínské nadvládě, kterou charakterizovala tyranie, nucené práce a vymáhání poplatků, proběhlo několik povstání. Vietnam se však úspěšně vymanil zpod čínské nadvlády až počátkem 10. století. Ovšem dalších pět století museli Vietnamci odolávat útokům Khmérů, Čamů, Mongolů a opět Číňanů.
První portugalští námořníci se vylodili v Danangu v roce 1516 a začalo evropské soupeření o vliv. V polovině 19. století tyto snahy vyvrcholí francouzskou nadvládou, která trvala 70 let a skončila až po druhé světové válce. Tím skončila okupace Indočíny.
Ale ani tehdy utrpení obyvatelů Vietnamu neskončilo. Mezi lety 1955 a 1975 probíhala válka mezi Severem a Jihem Vietnamu, do které se zapojilo mimo jiné i USA. Válka byla vedena se značnou krutostí. Trpěli civilisté a bylo ničeno životní prostředí. USA použily proti rostlinným porostům defoliant Agent Orange, aby po odlistění prales přestal partyzánům sloužit jako bezpečný úkryt. Použity byly i další chemické látky na zničení úrod rýže. Konec války v roce 1975 a sjednocení Vietnamu sice zastavily boje, ale následky této války jsou v zemi viditelné dodnes.
Naši letošní expedici začneme v nejdůležitějším městě Jižního Vietnamu, dnes známého pod názvem Ho Či Minovo město. Ani přes mohutnou propagandu mu ale dnes nikdo z místních neřekne jinak než Saigon. Město samotné, stejně jako celý Jižní Vietnam, mělo pohnutou historii, ale svou důležitost si zachovalo dodnes. Stejně jako před sty lety i dnes je Ho Či Minovo město centrem obchodu i průmyslu a mezi naleštěnými věžemi mrakodrapů se pohybují úspěšní byznysmeni v luxusních vozech.
Vietnamská vláda si uvědomila, že v moderním světě je nutné myšlenky socialistického státu upravit, a proto povolila otěže a svým obyvatelům umožnila podnikat. Vietnamská ekonomika díky tomu vystartovala prudce vzhůru a my odhazujeme veškeré předsudky. I přes moderní smýšlení, provokatéry a kritiky cenzura a vězení vždy dostihnou. V kontrastu s politikou, jsou moderní technologie ve Vietnamu běžnou součástí života a konzumní způsob života pomalu válcuje tradiční způsob života obyvatel země.
Slunce pomalu vychází nad jedním z pěti hlavních ramen Mekongu, nejdůležitější řeky nejen Jižního Vietnamu, ale celé jihovýchodní Asie. Kalná voda je zvlněná silným větrem a tmavé monzunové mraky dávají tušit k čemu se schyluje. Obchodníci na jednom z mnoha plovoucích trhů zakrývají své zboží plachtami a první kapky teplého deště začínají přehlušovat motory malých lodí které brázdí hladinu řeky. Atmosféra místa je jedinečná a přestože jsou všichni mokří od hlavy až k patě, obchod čile pokračuje.
Delta Mekongu je známá jako obilnice Vietnamu a je velice důležitou zemědělskou oblastí. Vypěstuje se tady většina vietnamské rýže a mnoho druhů pro nás exotických druhů ovoce. Celá oblast je kromě hlavních ramen protkána tisíci kanály a díky nánosům bahna se celá oblast stále zvětšuje. Kvůli kolísání hladiny jsou domy v okolí řeky postavené na vysokých kůlech a společně se zelenou džunglí tvoří výjimečnou kulisu.
Stejně jako rýžová pole Jižního Vietnamu, i tropický deštný prales se pomalu regeneruje z poškození chemií, které utrpěl za Vietnamské války. I když jej i dnes ohrožují invazivní druhy rostlin jako například bambus, ty největší stromy přežily a my si můžeme vychutnávat jeho neskutečnou pestrost, barevnost a různorodost. Přestože velcí savci jsou v monzunovém období skryti hluboko v jeho útrobách, stále můžeme objevovat pro nás neznámé druhy plazů a hmyzu.
Motorka je ve Vietnamu nejdůležitějším dopravním prostředkem a my se o tom denně přesvědčujeme. Na motorce se tu prohánějí i děti, jakmile dosáhnou na pedály. Na motorku se dá naložit téměř všechno, od produkce přes rodinu až po domácí zvířata. Proto jsme si tentokrát jako expediční dopravu zvolili dvě Hondy, které nás spolehlivě provezly celou zemí.
Střední Vietnam je hornatá oblast, kam cestovatelé zřídka zavítají. My si užíváme ticho a klid hor a vychutnáváme si neskutečná panoramata. Klima ve vyšších polohách je od nížín na míle vzdálené a teplota je tu Evropanovi mnohem příjemnější. A protože jsou Vietnamci srdcem zemědělci, najdeme tu kávové a čajovníkové plantáže a také rozlehlé sady moruší.
Hedvábí se v této oblasti vyrábí od nepaměti a přestože se technologie v mnohém vylepšily, způsob výroby hedvábí viceméně kopíruje metody používané po staletí. Proces si projdeme krok za krokem a na cestu si nakoupíme ty nejkrásnější kousky.
Po historickém císařském městě Hué a přístavu Hoi An, se vydáme přes demarkační linii, až do vápencových hor jižně od Hanoje. Ráz krajiny se mění každým krokem a ostré vápencové útvary naznačují, co se nachází v podzemí. Vietnamská krajina nás neustále překvapuje rozmanitostí, kterou dokáže svou fantazií vytvořit pouze příroda.
Celé území dnešního Národního parku Phong Nha - Ke Bang se postupně vyvíjelo od prvohor (asi před 400 miliony lety), což ho zařazuje do kategorie nejstarší krasové oblasti v Asii. Park se také řadí mezi nejdelší a největší jeskynní systémy na světě. Najdeme tu 300 jeskyní (včetně největší jeskyně na světě, Son Doong), s celkovou délkou 136 kilometrů.
Hlavním lákadlem severního Vietnamu je nesmírně oblíbená zátoka Halong a nedaleký ostrov Cat Ba. Název Halong, znamená - kde drak sestupuje do moře. Podle legendy byly ostrovy zátoky Halong vytvořeny velkým drakem z hor. Představte si více než 2000 ostrůvků tyčících se ze smaragdových vod Tonkinského zálivu a budete mít představu o této dechberoucí kráse. Velký počet ostrůvků je lemován jeskyněmi vytvořenými větrem a vodou.
Rozeklaný, drsný a džunglí porostlý ostrov Cat Ba je největší z ostrovů v zátoce Halong. Téměř polovinu ostrova Cat Ba tvoří národní park, který chrání rozmanitý biotop ostrova. Máme možnost také nahlédnout do zákulisí výroby tradiční a v Asii nepostradatelné ingredience. Rybí omáčky neboli nước mắm. Je k tomu potřeba velké množství sudů, soli, mořských ryb - nejčastěji ančoviček nebo makrel.
Ze zátoky Halong se přesuneme více na západ. Do krajiny vysokých, stálezelených vrcholů a úrodných říčních údolí. Tato pohádková krajina je centrem kultury etnických skupin Dao, Thai a H´mongů. Zavítáme na barevné místní trhy a necháme se unést jejich atmosférou, budeme obdivovat řemeslné výrobky a ochutnáme lahodné místní speciality.
Podíváme se také do Sapy a tím nemyslíme pražskou tržnici, ale město Sapa, založené jako francouzská horská stanice. Město shlíží na údolí s kaskádou teras rýžových políček a všude kolem se tyčí strmé hory. Nedaleko Sapy se nachází také nejvyšší hora Vietnamu. Na několik nocí složíme hlavu v místní vesnici u rodiny z etnika Červení Dao. Máme tak možnost nahlédnout do jejich každodenního života.
Naši, v mnoha směrech, jedinečnou cestu zakončíme v hlavním městě Vietnamu, v Hanoji. Hanoj je směs pařížské elegance a asijského životního tempa. Za střed Hanoje bývá považováno Jezero navráceného meče, jeden ze symbolů města. V bezprostředním sousedství Jezera se rozkládá čtvrť starých uliček , jež byly původně spojeny s různými řemeslnickými cechy, a podle své původní specializace se dodnes jmenují: Vějířová ulice, Klobouková ulice, Uhelná ulice. Expedici završujeme i po kulinární stránce ochutnávkou specialit jako je Bun Chá nebo Bun Bo Nam Bo. Pomyslnou tečkou je šálek lahodné vietnamské kávy Caphé Phin.